Jak wyczyścić srebro

Jak wyczyścić srebro

Srebrne sztućce i inne wyroby ze srebra

Srebrne sztućce, zarówno z czystego srebra, jak i platerowane, nabierają szlachetnej patyny podczas ich używania. Dlatego tak istotne jest używanie wszystkich sztućców z taką samą częstotliwością. Wówczas pokryją się one platyną jednocześnie.

Mycie sztućców – jak wyczyścić srebro?

Sztućce srebrne nie nadają się do mycia w zmywarce, zarówno te z litego srebra jak i platerowane, dlatego należy myć je ręcznie płynem do mycia naczyń oraz gorącą wodą. Ważne jest także, aby od razu wycierać je do jak wyczyścić srebrosucha miękką ściereczką.  Do mycia nie używaj środków żrących ani ostrych zmywaków – można w ten sposób zmatowić powierzchnię.

Jak wyczyścić srebro – pielęgnacja sztućców

Czyszczenie srebrnych sztućców przeprowadzaj dwa razy do roku, stosując następującą metodę: użyj wysokiej jakości pasty pasty do czyszczenia srebra, która przywróci mu połysk (np. Tarni-Shield Silver Polish). Pastę nakładaj miękką szmatką i czyść okrężnymi ruchami następnie spłucz ciepłą wodą.

Czyszczenie srebrnych sztućców i świeczników zabrudzonych woskiem.

 Nie zeskrobuj wosku, bo możesz porysować srebrną powierzchnię! Zmiękcz wosk w ciepłym piekarniku lub suszarką do włosów, a następnie oderwij wosk od srebra. 

Aby przywrócić blask srebrom, nie myjąc ich, użyj ściereczek do polerowania lub ściereczek jubilerskich (flaneli nasączonej czerwonym proszkiem polerskim). Kupisz je w sklepach z artykułami chemicznymi i w supermarketach.

Przechowywanie srebra

Srebro powinno przechowywać się w specjalnych torebkach lub ściereczkach zapobiegających matowieniu. Włóż je następnie do plastikowej torby. Nie zawijaj srebra w gazetę, gdyż farba drukarska, zawierająca węgiel, może zaszkodzić takim wyrobom.  Pakieciki z żelem krzemionkowym włożone do środka będą wchłaniały wilgoć. Nie zamykaj torebek gumkami recepturkami ponieważ zawierają one siarkę, która niszczy srebro. Przechowuj srebro w zacienionym miejscu.

Firma sprzątająca Poznań cennik – Sprzątanie biur, domów, mieszkań ☎ 731-357-177