Jak wyczyścić żelazko

Jak wyczyścić żelazko

Każdemu zdarza się popełnić błąd podczas prasowania, w efekcie czego stopa żelazka jest zabrudzona stopionym włóknem syntetycznym. Aby usunąć je rozgrzej żelazko do temperatury w której włókna zaczną się topić. Jeśli stopa żelazka jest teflonowa, aluminiowa lub chromowana, zdrap zabrudzenia drewnianą łopatką. Nie używaj do tego celu metalowych lub plastikowych elementów.  Przesuń kilkukrotnie żelazko po materiale z froty, by pozostawić na niej resztki stopionego włókna. Jeśli zabrudzenie nie chce zejść ze stopy aluminiowej lub chromowanej, przygotuj pastę z proszku do pieczenia i wody. Powinna mieć konsystencję pasty do zębów. Nanieś ją na zimną stopę miękką, suchą szmatką, a następnie wytrzyj inną, wilgotną szmatką. Nie stosuj tej metody do żelazek z teflonową stopą! Stopy żelazka pokryte teflonem lub inną warstwą metaliczną są łatwe do czyszczenia. Ślady z wody usuniesz wilgotną szmatką, a ze stopionego włókna syntetycznego – drewnianą łopatką. Mocne zabrudzenia można czyścić nylonowym druciakiem – żelazko musi być zimne.jak wyczyścić żelazko

Jak wyczyścić żelazko – usuwanie specyficznych zabrudzeń

1. Lepki, tłusty osad na stopie chromowanej lub aluminiowej usuń z zimnego żelazka uniwersalnym środkiem czyszczącym. Spryskaj nim stopę i przetrzyj miękką szmatką, a następnie wilgotną szmatką. Przed ponownym użyciem żelazka rozgrzej je i wytrzyj sopę szmatką frote, aby oczyścić stopę z resztek środka czyszczącego i osadu.

2. NYLON – aby usunąć nylon, który stopił się i zastygł na żelazku użyj szmatki nasączonej acetonem. Pocieraj ją zabrudzenie na zimnej stopie, aż zniknie.

3. WOSK – aby usunąć woskowe zabrudzenie rozgrzej żelazko do możliwie najwyższej temperatury i prasuj gazetę tak długo, aż plama zniknie. Farba drukarska nie zabrudzi żelazka 🙂

4, Drobiny spalonego włókna – użyj funkcji „uderzenia” pary.

Jak wyczyścić żelazko – Mycie komory parowej żelazka

Przede wszystkim należy sprawdzić zalecenia producenta dotyczące wody, jakiej należy używać – destylowanej czy z kranu.

Upewnij się, że żelazko jest wyłączone z prądu i napełnij je wodą. Następnie włóż wtyczkę do gniazdka i w zależności od modelu włącz funkcję samoczyszczenia lub funkcję nawilżania. Trzymaj żelazko w pozycji poziomej nad zlewem, aż ze stopy przestanie wydobywać się para. Wyłącz z prądu i postaw pionowo w zlewie na pół godziny, aż żelazko całkowicie wyschnie.

Materiał Beautiful Space na podstawie „Jak wyczyścić prawie wszystko”

Firma sprzątająca Poznań cennik – Sprzątanie biur, domów, mieszkań ☎ 731-357-177