dywan shaggy

Jak wyczyścić dywan

Jak wyczyścić dywan

Odkurzaczem można usunąć do 85% brudu z dywanu. Od czasu do czasu, warto jednak wyczyścić dywan dokładniej. Odkurzanie usuwa powierzchowny brud, jak wyczyścić dywan wraz z brudem u nasady włosia?

Najskuteczniejszą metodą usunięcia z dywanu głęboko wbitego brudu jest profesjonalne czyszczenie na mokro. Jest wiele metod, jednak nic nie zastąpi specjalnej maszyny ekstrakcyjnej traktującej dywan gorącą wodą lub parą z dodatkiem środków czyszczących.

Do tej metody konieczne jak wyczyścić dywan - czyszczenie dywanujest wezwanie ekipy fachowców, ponieważ zwykłe domowe odkurzacze piorące nie posiadają tak dużej siły ssania co profesjonalne maszyny ekstrakcyjne. Te duże maszyny naprawdę znakomicie czyszczą dywany i wykładziny. Zawierają one zbiornik z gorącą wodą która jest rozprowadzana po powierzchni dywanu wraz ze środkiem czyszczącym, a także odkurzacz o bardzo dużej sile ssania, dzięki czemu odsącza w całości rozprowadzoną wodę. Polecamy skorzystanie z usługi Pranie tapicerki Poznań.

Sam nie wyczyścisz dywanu tak dokładnie jak zrobią to profesjonaliści. Załóżmy jednak, że chcesz zaoszczędzić parę groszy. Więc jak wyczyścić dywan samemu? Istnieją punkty, w których możesz wypożyczyć maszynę do czyszczenia parowego – nie tak dobrą, jak ta używana przez zawodowców, ale również skuteczną. Spróbuj zatem wypożyczyć najsilniejszą, jaką ci się uda. Będziesz potrzebował również odkurzacza do wciągania wody (jeśli go nie masz, również możesz go wypożyczyć). Postępuj zgodnie z instrukcją obsługi i pamiętaj, żeby często zmieniać wodę. Kiedy skończysz, przejedź dywan dokładnie odkurzaczem, żeby wyciągnąć całą nagromadzoną wodę.

Można też kupić dobre urządzenia domowe do czyszczenia dywanów. Nie są one tak silne jak urządzenia profesjonalne, ale czyszczą naprawdę dobrze.

Metody czyszczenia dywanów

Metod tych należy jednak raczej unikać, choć są dość mocno reklamowane. Proponuje się je jako tańsze od tradycyjnych. Możesz spróbować ich sam albo wezwać „fachowców” – ale rezultatami nie będziesz zachwycona.

  • Czyszczenie pianą – polega na tym, że specjalna maszyna nakłada na dywan pianę wytworzoną z wody i środka czyszczącego. Wirująca szczotka, umożliwiająca spienianie, nie zbiera brudu – piana wysycha, a pozostałe kryształki zawierające brud ściąga się zwykłym odkurzaczem. Metoda bardzo mało efektywna.
  • Metoda „na polerkę” – okrągłą tarczę z chłonnego materiału zanurza się w środku czyszczącym, odciska, po czym montuje na maszynie przypominającej froterkę, która wprawia ją w szybki ruch obrotowy. Okazuje się jednak, że metodą tą czyści się tylko wierzchnią warstwę włókien dywanu. Cząsteczki brudu są rozdrabniane, wbijają się głębiej między włókna, detergent gromadzi się w dywanie co może doprowadzić do uszkodzeń.
  • Czyszczenie na sucho (chemiczne) – w metodzie tej stosuje się granulki substancji absorbującej zanieczyszczenia, rozprowadzane w specjalnym rozpuszczalniku. Substancję nakłada się na dywan, wciera, pozostawia na jakiś czas, aby wchłonęła zanieczyszczenia, a następnie usuwa silnym odkurzaczem. Niestety, jest to mało efektywny sposób, a użyta „chemia” zawsze częściowo pozostaje w dywanie…

W kolejnych artykułach opiszemy między innymi jak wyczyścić dywan z plam.

Firma sprzątająca Poznań cennik – Sprzątanie biur, domów, mieszkań ☎ 731-357-177